Koszt wytworzenia energii….. maleje

Koszty produkcji energii spadają, ale cena dla klienta końcowego rośnie. Dlaczego? Jak to się kształtuje w zależności od źródła energii? Źródło Źródło Koszt jednostkowy energii uzależniony jest od wielu czynników W przypadku energii wytwarzanej z węgla i gazu koszt jednostkowy energii uzależniony jest coraz bardziej od obciążeń (regulacje, sankcje, podatki i opłaty ekologiczne) i kosztu…

Chińska kontrola eksportu – ciąg dalszy

W związku z licznymi pytaniami od czytelników czwartkowego newslettera Business Dialog rozszerzamy informację o nowych zasadach kontroli eksportu w Chinach. Napisaliśmy w nim “Eksport z Chin, zwłaszcza do USA, rośnie lawinowo, najszybciej od kilkudziesięciu miesięcy, ponieważ firmy robią zapasy przed spodziewanymi barierami w handlu międzynarodowym po objęciu prezydentury przez Donalda Trumpa. Już w październiku był…

Trzeba wiedzieć bardzo dużo, żeby nauczyć się jeszcze więcej – czyli dlaczego upada Northvolt

Northvolt, producent baterii i magazynów energii elektrycznej, nadzieja Europy na niezależność od Chin upada – mimo gigantycznego finansowania i przychylności koncernów i instytucji europejskich i amerykańskich – ponieważ nie umie produkować akumulatorów i nie jest w stanie się tego szbko nauczyć. Pod koniec 2023 roku produkcja Northvolt osiągnęła zaledwie 1/200 pierwotnego celu. Klienci tacy jak…

Chiny wprowadzają kontrolę eksportu technologii i produktów “podwójnego zastosowania”

Z początkiem grudnia br. Chiny planują zaostrzyć kontrolę eksportu kluczowych technologii i produktów „podwójnego zastosowania”, w tym surowców i metali, takich jak wolfram, grafit, magnez i stopy aluminium powszechnie stosowane w łańcuchach dostaw technologii. Chińskie Ministerstwo Handlu ujawniło szczegółowe specyfikacje technologii i produktów podwójnego zastosowania – wykorzystywanych zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych –…

Polska odpowiedź na możliwe wzajemne cła USA – Europa

Z wielu wypowiedzi nowego prezydanta USA tę można traktować niemal jako pewną: w dążeniu do odbudowy potęgi gospodarczej swojego kraju nałoży wysokie cła nie tylko na Chiny bądź produkty mające chiński komponent, ale także na inne kraje, w tym na Europę, która ma dużą nadwyżkę w handlu ze Stanami Zjednoczonymi. Należy się spodziewać, że Europa…

Stosunek do pracy zdalnej ostro antagonizuje pracowników i pracodawców

Ostatnio potyczka między zarządem DELL a pracownikami DELL w sprawie powrotu do biur znowu rozgrzała temat pracy zdalnej. DELL wprowadził wymóg obecności w biurze minimum 39 godzin, żeby być wziętym pod uwagę przy podwyżkach i awansach. Oficjalnie nie podał efektów swojej decyzji, ale  nieoficjalnie mówi się, że prawie połowa pracowników zdalnych firmy zdecydowała się pozostać…

Bariery handlowe prowokują szybszy wzrost innowacyjności Chin

ASML, holenderski producent maszyn litograficznych do produkcji najbardziej zaawansowanych mikroprocesorów (w tym 5 nm i 3 nm), poinformował w połowie miesiąca o zmniejszeniu zakładanych wcześniej wolumenów zamówień w ramach swojej prognozy sprzedaży na 2025 r. Doprowadziło to do gwałtownego spadku akcji. We wtorek 15 października br. akcje ASML spadły o 16%, co przełożyło się na stratę 48,7…

Odwagi, pokory oraz rozpoznawalnych marek! – rekomendacje dla wzrostu konkurencyjności polskiego biznesu

Takim hasłem mogę podsumować wnioski z panelu “Polska biznesowa odpowiedź na globalne i europejskie turbulencje | Przejście z modelu biznesowego opartego na taniej pracy do modelu polegającego na tworzeniu wyższej wartości dodanej | Warunki sprzyjające i okoliczności hamujące”, który miałem przyjemność prowadzić w ubiegły piątek na konferencji „CFO Roku 2024” zorganizowanej przez Klub Dyrektorów Finansowych…

Uniezależnienie od Chin? To nie takie proste.

Amerykański think tank Rhodium podjął się próby odpowiedzi na pytanie, na ile realne jest aktualnie uniezależnienie się od Chin, dywersyfikacja elementów globalnych łańcuchów przemysłowych, źródeł dostaw. Czy to w ogóle możliwe, biorąc pod uwagę korzyści, jakie dają i ogromne rozmiary tego kraju, i skala gospodarki, której najważniejszym elementem jest produkcja. Swoje wnioski zespół Rhodium zawarł…

Priorytety budżetowe na 2025 rok. Wpływ sytuacji geopolitycznej na ich wybór i realizację

Podsumowanie wypowiedzi Bartosza Radziszewskiego 27.09 podczas Konferencji i Gali CFO 2024, organizowanej przez Klub Dyrektorów Finansowych “Dialog”. Inwestycje w infrastrukturę i obronność Wzrost wydatków na inwestycje publiczne, w tym modernizację sił zbrojnych, będzie kluczowym czynnikiem w 2025 r. Przewidywany wzrost wydatków Państwa na inwestycje wyniesie ponad 10%1, zarządy i CFO powinni uwzględnić to w swoich…