Gra liczbowa z gospodarczym znaczeniem, gdy Chiny mówią “nie”

11.04.2025 Chiny podniosły cła na amerykańskie produkty do 125% w ostatniej salwie sporu handlowego z Waszyngtonem, zaledwie kilka godzin po tym, jak Xi Jinping powiedział, że „w wojnie taryfowej nie ma zwycięzców”. (Na końcu artykułu dopisano, jaka jest sytuacja na 13.04 – bo już jest inna! – ale co innego jest ważne w tym artykule…

Niska stopa inwestycji nie przeszkadzała we wzroście gospodarczym Polski, jednak teraz musi wzrosnąć

Ostatnie lata potwierdziły, że pomimo spadającej i niższej niż w państwach regionu stopy inwestycji, Polska była w stanie utrzymać silniejszy od nich wzrost gospodarczy. PKO Bank Polski przygotował wartościową analizę inwestycji w Polsce. Oto kilka najważniejszych spostrzeżeń: W 2024 relacja inwestycji do PKB w Polsce wynosiła 17,4%, co było wynikiem znacznie niższym niż w Rumunii…

Krótka analiza aktualnego etapu wojny gospodarczej – sytuacja Europy

Kluczowe jest zrozumienie, że wybór Trumpa był wynikiem pewnych obserwacji, analiz i ustalonych celów. Najważniejsza obserwacja: MFW (Międzynarodowy Fundusz Walutowy) ogłosił, że do 2050 roku Stany Zjednoczone będą na drugim miejscu za Chinami, a Indie na trzecim. Do 2075 roku Chiny będą na pierwszym miejscu, Indie na drugim, a Stany Zjednoczone na trzecim. Państwo, które…

Zwięzłe podsumowanie zależności – energia w Polsce dziś, za 5 lat, za 15 lat

Na Konferencji “Azymut dla CFO” 20.03 podczas dyskusji na temat skutecznych strategii rozwoju firmy dyrektorzy rozmawiali również o warunkach do rozwoju produkcji w Polsce, a zatem i o cenie oraz dostępności energii, także uwarunkowaniach regulacyjnych związanych z jej produkcja, a rzutujących na inne branże. Padło m.in. takie zdanie “Najbardziej mnie martwi koncepcja liczenia śladu węglowego w…

Iluzja deglobalizacji, demontaż demokracji, czyli o co chodzi w amerykańskiej polityce gospodarczej

Wielu analityków uznało protekcjonistyczną postawę Trumpa i nałożenie przez Stany Zjednoczone ceł za nieracjonalne z ekonomicznego punktu widzenia . Jeśli liberalne motto kiedyś brzmiało „w wolnym handlu wszyscy wygrywają”, to teraz logicznym jest myślenie, że w protekcjonizmie wszyscy przegrają. Oznaczałoby to również koniec globalizacji, co wiązałoby się z wielkim kosztem ekonomicznym dla USA. W ciągu ostatnich kilku…

Europejscy konsumenci nie ufają amerykańskim produktom – cła tego nie zmienią

Wojna handlowa USA-UE nabiera tempa. Po nałożeniu 25% amerykańskich ceł importowych na stal i aluminium od 12 marca, prezydent Trump ogłosił dalsze plany wprowadzenia „wzajemnych” ceł na wszystkie kraje od 1 kwietnia. Oznacza to, że USA będą dorównywać cłom importowym innych krajów w sposób „ty za ty”, lub jak powiedział Trump, „ oni pobierają od nas, my pobieramy…

Kupujemy energię, ale i ryzyko

Zarządzamy naszymi firmami coraz bardziej profesjonalnie, co oznacza że wiele obszarów jest już naprawdę zoptymalizowanych. Coraz trudniej znaleźć oszczędności w procesach np. w procesie produkcyjnym, ale są inne obszary wymagające analizy pod tym kątem. Dyrektorzy finansowi w naszym środowisku zastanawiają się, czy szukać ich na przykład w zakupach energii. Ich wiedza na ten temat jest – jak…

Przemysł AGD – Polska nadał drugim eksporterem dużego AGD na świecie

W 2024 r. wyprodukowano w Polsce 26 mln urządzeń AGD, w tym ponad 23 mln szt. dużego AGD. Są to wartości niemalże identyczne jak w ubiegłym roku. Niestety, trudno znaleźć przesłanki wskazujące na przełamanie tego negatywnego trendu – zgodnie z publicznymi zapowiedziami do końca roku 2025 liczba fabryk w Polsce spadnie z 35 do 32.…

Rok przełomu dla polskiej gospodarki

Rok 2025 będzie czasem przełomu dla polskiej gospodarki. Polska wraca na ścieżkę dynamicznego wzrostu – w 2025 roku PKB wzrośnie o 4%, umacniając naszą pozycję jako 6. największej gospodarki UE. Ale nasze ambicje sięgają dalej – celem jest wejście do grona najbogatszych krajów Unii. Mamy ambitny plan rozwoju Polski – plan, który opiera się na…