Monopole, ceny, PKB i recesja społeczna

Działanie monopoli na nasze portfele odczuwamy codziennie. Analizujemy rzadko. Wiążemy z recesją społeczna jeszcze rzadziej. To monopole rządzą w świecie, mimo że to wolna konkurencja generuje innowacje, stara się zaspokoić jak najlepiej potrzeby użytkownika, powoduje obniżkę kosztów i cen. Najlepszy współcześnie przykład stanowią chińscy producenci samochodów elektrycznych, których setki walczą – w Chinach i globalnie…

I have a dream – czyli polska Koncepcja Rozwoju Kraju 2050

“I have a dream”. Kilka dni temu zachęcałam Państwa do lektury i udziału w konsultacjach Koncepcji Rozwoju Kraju 2050. To dokument sygnowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Instytut Rozwoju Miast i Regionów oraz Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy. Dokument ma 70 stron, gęściutkich, tak jak lubię. Moje pierwsze wrażenia: – ta wizja to dokument…

Jaka polska strategia gospodarcza wobec Chin?

Pomyślmy o tym, jaka powinna być strategia Polski wobec Pekinu. Na samym początku trzeba powiedzieć, nawiązując wprost do opisu cech charakteru narodowego Polaków przedstawionego przez Romana Dmowskiego ponad 100 laty temu w „Myślach nowoczesnego Polaka”, że Polacy powinni porzucić manierę robienia zalety z własnej słabości. Kultu „zajebistości” tam, gdzie „zajebistości” po prostu nie ma. Czyli…

Chińskie auta w Europie – liczba fabryk rośnie

Czołowi chińscy producenci samochodów (szczególnie elektrycznych) działają intensywnie na rzecz ulokowania swoich zakładów produkcyjnych w Europie i jej najbliższej okolicy. Największy spośród tych producentów, czyli BYD Motor Corporation (chin. 比亚迪汽车股份有限公司) zawarł odpowiednie porozumienia, których efektem będzie budowa montowni w Turcji. Chińskie samochody zaczną zjeżdżać tu z linii montażowej w 2026 roku. BYD Motor Corporation ma…

A teraz nacjonalizm ekonomiczny

I w USA, i w Unii Europejskiej kwitną pomysły ustanawiania lub podnoszenia ceł, głównie w celu powstrzymania ekspansji Chin, ale także dla ochrony własnych rynków przed innymi konkurentami. Rosnące notowania Donalda Trumpa zwiększają prawdopodobieństwo jeszcze bardziej restrykcyjnej polityki handlowej administracji amerykańskiej. Przez poprzednie pół wieku mieliśmy do czynienia z wolnym handlem, czyli minimalną interwencją rządów…

Ryzyko ucieczki przedsiębiorstw w kierunku finansowania zagranicznego i spadku konkurencyjności polskich podmiotów

Poniżej zamieszczamy obszerne fragmenty analizy ekspertów PKO Bank dotyczącego możliwych skutków jastrzębiej polityki pieniężnej, a szczególnie zapowiedzi utrzymywania obecnych stóp procentowych nawet do 2026 roku. Pełny dokument jest TUTAJ Stopy procentowe w Polsce pozostają zamrożone od października 2023, wskutek czego polityka pieniężna jest wyraźnie restrykcyjna na tle historycznym. Potwierdza to szereg wskaźników odzwierciedlających skalę zacieśnienia warunków…

Na świecie rekordowo rośnie zużycie paliw kopalnych, wręcz przeciwnie w Europie

Rośnie zapotrzebowanie na energię, wiec nawet duży wzrost energii odnawialnej, nie zmienił przeważającego udziału energii z paliw kopalnych w miksie energetycznym. 83% energii zużywanej na świecie nadal pochodzi z paliw kopalnych. Najszybciej rozwijające się gospodarki inwestują w jedne i drugie źródła. Koncerny naftowe odnotowują rekordowe zyski. W 2022 roku amerykańskie Exxon Mobil i Chewron, brytyjskie…

Europa na krawędzi kolejnego uzależnienia – od dostawców surowców rolnych

Coraz bardziej wygląda na to, że Europa popadnie w kolejne uzależnienie gospodarcze: przestanie opłacać się rolnictwo i upadnie produkcja surowców dla przemysłu spożywczego. Przypomnijmy, że jesteśmy już totalnie uzależnieni od zagranicznych dostawców technologii cyfrowych i mikroprocesorów, paneli fotowoltaicznych, prochu, substancji czynnych do leków, czyli od USA i Chin. Utraciliśmy zdolność produkcji w tych dziedzinach albo…

Spokój społeczny cenniejszym kapitałem niż finansowy

Ryzyko niepokojów społecznych i przemoc na tle politycznym są obecnie uważane przez firmy ubezpieczeniowe w biznesie za jedne z czołowych ryzyk, znacznie ważniejsze niż np. terroryzm. „Utrzymująca się przemoc polityczna oraz strajki, zamieszki i zamieszki społeczne, widoczne na całym świecie, stanowią wyzwanie dla przedsiębiorstw i dla rynku ubezpieczeń. ” – twierdzi Srdjan Todorovic, Head of…

AI zmienia branżę motoryzacyjną w całym łańcuchu wartości

Całym,  czyli od badań i rozwoju przez produkcję i sprzedaż aż do napraw i rynku wtórnego. Setki startupów pracują nad rozwiązaniami do  zastosowania w poszczególnych ogniwach łańcucha. Przyszłością branży są samochody definiowane programowa, czyli samochody, których funkcje są regularnie aktualizowane przez Internet, podobnie jak programy komputerowe i aplikacje na smartfony. To zmienia wszystkie zasady od…