Niska stopa inwestycji nie przeszkadzała we wzroście gospodarczym Polski, jednak teraz musi wzrosnąć

Ostatnie lata potwierdziły, że pomimo spadającej i niższej niż w państwach regionu stopy inwestycji, Polska była w stanie utrzymać silniejszy od nich wzrost gospodarczy. PKO Bank Polski przygotował wartościową analizę inwestycji w Polsce. Oto kilka najważniejszych spostrzeżeń: W 2024 relacja inwestycji do PKB w Polsce wynosiła 17,4%, co było wynikiem znacznie niższym niż w Rumunii…

Krótka analiza aktualnego etapu wojny gospodarczej – sytuacja Europy

Kluczowe jest zrozumienie, że wybór Trumpa był wynikiem pewnych obserwacji, analiz i ustalonych celów. Najważniejsza obserwacja: MFW (Międzynarodowy Fundusz Walutowy) ogłosił, że do 2050 roku Stany Zjednoczone będą na drugim miejscu za Chinami, a Indie na trzecim. Do 2075 roku Chiny będą na pierwszym miejscu, Indie na drugim, a Stany Zjednoczone na trzecim. Państwo, które…

Zwięzłe podsumowanie zależności – energia w Polsce dziś, za 5 lat, za 15 lat

Na Konferencji “Azymut dla CFO” 20.03 podczas dyskusji na temat skutecznych strategii rozwoju firmy dyrektorzy rozmawiali również o warunkach do rozwoju produkcji w Polsce, a zatem i o cenie oraz dostępności energii, także uwarunkowaniach regulacyjnych związanych z jej produkcja, a rzutujących na inne branże. Padło m.in. takie zdanie “Najbardziej mnie martwi koncepcja liczenia śladu węglowego w…

Iluzja deglobalizacji, demontaż demokracji, czyli o co chodzi w amerykańskiej polityce gospodarczej

Wielu analityków uznało protekcjonistyczną postawę Trumpa i nałożenie przez Stany Zjednoczone ceł za nieracjonalne z ekonomicznego punktu widzenia . Jeśli liberalne motto kiedyś brzmiało „w wolnym handlu wszyscy wygrywają”, to teraz logicznym jest myślenie, że w protekcjonizmie wszyscy przegrają. Oznaczałoby to również koniec globalizacji, co wiązałoby się z wielkim kosztem ekonomicznym dla USA. W ciągu ostatnich kilku…

Europejscy konsumenci nie ufają amerykańskim produktom – cła tego nie zmienią

Wojna handlowa USA-UE nabiera tempa. Po nałożeniu 25% amerykańskich ceł importowych na stal i aluminium od 12 marca, prezydent Trump ogłosił dalsze plany wprowadzenia „wzajemnych” ceł na wszystkie kraje od 1 kwietnia. Oznacza to, że USA będą dorównywać cłom importowym innych krajów w sposób „ty za ty”, lub jak powiedział Trump, „ oni pobierają od nas, my pobieramy…

Kupujemy energię, ale i ryzyko

Zarządzamy naszymi firmami coraz bardziej profesjonalnie, co oznacza że wiele obszarów jest już naprawdę zoptymalizowanych. Coraz trudniej znaleźć oszczędności w procesach np. w procesie produkcyjnym, ale są inne obszary wymagające analizy pod tym kątem. Dyrektorzy finansowi w naszym środowisku zastanawiają się, czy szukać ich na przykład w zakupach energii. Ich wiedza na ten temat jest – jak…

Przemysł AGD – Polska nadał drugim eksporterem dużego AGD na świecie

W 2024 r. wyprodukowano w Polsce 26 mln urządzeń AGD, w tym ponad 23 mln szt. dużego AGD. Są to wartości niemalże identyczne jak w ubiegłym roku. Niestety, trudno znaleźć przesłanki wskazujące na przełamanie tego negatywnego trendu – zgodnie z publicznymi zapowiedziami do końca roku 2025 liczba fabryk w Polsce spadnie z 35 do 32.…

Rok przełomu dla polskiej gospodarki

Rok 2025 będzie czasem przełomu dla polskiej gospodarki. Polska wraca na ścieżkę dynamicznego wzrostu – w 2025 roku PKB wzrośnie o 4%, umacniając naszą pozycję jako 6. największej gospodarki UE. Ale nasze ambicje sięgają dalej – celem jest wejście do grona najbogatszych krajów Unii. Mamy ambitny plan rozwoju Polski – plan, który opiera się na…

Energia elektryczna – towar czy produkt?

W dobie transformacji energetycznej i rosnących wymagań środowiskowych pojawia się fundamentalne pytanie: czy energia elektryczna to jedynie towar, czy może produkt o unikalnej wartości? Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że prąd to po prostu surowiec dostępny na rynku, coraz więcej przedsiębiorstw dostrzega, że może on być także kluczowym elementem budowania przewagi konkurencyjnej poprzez…