Prognozy i nastroje minorowe, a wyniki gospodarcze wręcz przeciwnie – w Niemczech

Udostępnij:

Październik i listopad przyniósł lepsze od prognoz wyniki niemieckiej gospodarki.  Ośrodki analityczne ciągle przewidują wystąpienie recesji w Niemczech w przyszłym roku. A recesja w Niemczech odbiłaby się negatywnie na kondycji polskiego eksportu do tego kraju, największego partnera handlowego Polski. Blisko jego połowę stanowią części i komponenty zużywane w niemieckich fabrykach, produkujących w dużej mierze na eksport, a druga połowa zaspokaja tamtejszy rynek wewnętrzny. Rynek wewnetrzny narzeka, ale kupuje, jak widać po danych. A eksport Niemiec np. do USA wzrósł o 50% (rdr). W ogóle handel europejsko-amerykański przeżywa wielki boom od marca 2022 roku.

Na spotkaniu Klubu Dyrektorów Finansowych “Dialog” w środę 14.12 analizowaliśmy wydłużanie płatności, dynamikę spraw kierowanych do windykacji oraz upadłości w Polsce i u najwazniejszych partnerów handlowych Polski. O ile w Wielkiej Brytanii i we Francji nastąpił ogromny wzrost upadłości (odpowiednio 70% i 50%), to w Niemczech trend jest przeciwny – spadek liczby upadłości, choć nieznaczny (o 2%).

W windykacji na kierunku niemieckim wzrasta liczba spraw kierowanych do windykacji. Kwota jednostkowej sprawy wzrosły, ale nie są to sprawy trudno windykowalne: z wydłużonymi harmonogrami, ale się spłacają. Obrazek wyżej zawiera dane do pażdziernika 2022 włącznie.

Pełna prezentacja Coface z tego spotkania jest TUTAJ

Polecamy też artykuł o różnicowaniu się dróg rozwoju polskiej i niemieckiej gospodarki   TUTAJ