Polska prezydencja w UE wykorzystuje polskie rozwiązania AI

Udostępnij:

Polskiej prezydencji w Radzie UE zależy na otwartej i dostępnej komunikacji, która wzmacnia dialog z obywatelkami i obywatelami Unii. Dzięki nowoczesnym technologiom możemy włączyć do rozmowy o bezpieczeństwie i konkurencyjności miliony osób w całej Europie. Dlatego też prezydencja podjęła nieodpłatną współpracę z polskimi autorami innowacyjnych rozwiązań, które zwiększą dostępność treści na temat polskiego przewodnictwa.

ElevenLabs

ElevenLabs to światowy lider w sektorze generatywnej sztucznej inteligencji audio. Firmę założyli w 2022 roku dwaj polscy przedsiębiorcy – Mati Staniszewski i Piotr Dąbkowski. Produkty ElevenLabs umożliwiają generowanie naturalnie brzmiących głosów i dźwięków w 32 językach, w tym w 18 oficjalnych językach Unii Europejskiej. Są wykorzystywane przez wiodące firmy mediowe, wydawnicze i edukacyjne oraz ponad milion aktywnych użytkowników miesięcznie.

Jako partner polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, ElevenLabs będzie bezpłatnie dubbingować treści ponad 20 konferencji prasowych organizowanych po radach nieformalnych, na języki polski, angielski i francuski. Dzięki technologii audio AI dubbingowane wypowiedzi zachowają oryginalny ton i brzmienie. Pozwoli to na zwiększanie dostępności treści przekazywanych w ramach polskiej prezydencji i pokaże, jak nowe technologie mogą przyczynić się do wsparcia komunikacji w ramach Unii Europejskiej.

Więcej informacji: komunikat prasowy.

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS)

Publiczna jednostka badawczo-rozwojowa z ponad 30-letnim doświadczeniem, która dostarcza zaawansowaną e-Infrastrukturę wspierającą rozwój nauki, biznesu i przemysłu. W obszarze innowacji PCSS promuje wykorzystanie nowoczesnych technologii, tworząc między innymi narzędzia, które zwiększają dostępność i zrozumienie informacji.

Jednym z takich narzędzi jest „Proste Pismo” – system upraszczający język dokumentów urzędowych. Powstał we współpracy z językoznawcami z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Urzędem Miasta Poznania, aby ułatwić tworzenie bardziej przystępnych i efektywnych tekstów oficjalnych.

Rozwiązanie to, oparte o mechanizmy sztucznej inteligencji, jest wykorzystywane m.in. przez Wydział ds. Informacji i Promocji Departamentu Przygotowania i Sprawowania Przewodnictwa w Radzie UE Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Moduł AI Prostego Pisma wykorzystuje polski model językowy Bielik, opracowany przez Fundację SpeakLeash we współpracy z Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. Ten zaawansowany model sztucznej inteligencji, który został stworzony z myślą o przetwarzaniu i generowaniu tekstu w języku polskim wspiera upraszczanie treści publikowanych na stronie polskiej prezydencji w Radzie UE oraz w innych materiałach związanych z komunikacją, zwiększając ich zrozumiałość i skuteczność.

Więcej TUTAJ