Planowe zamknięcie Nord Stream 1, ale pytanie o późniejsze dostawy ciągle aktualne

Udostępnij:

Największy rurociąg transportujący rosyjski gaz do Niemiec w poniedziałek 11.07.22 rozpoczął coroczną konserwację w poniedziałek, zatrzymując przepływ gazu na 10 dni. Ale czy na pewno transfer zostanie przeywrócony po tym termienie, czy byle pretekst techniczny nie posłuży do przedłużenia zamknięcia? W zeszłym miesiącu Rosja ograniczyła przepływy do 40% całkowitej przepustowości rurociągu, powołując się na opóźniony zwrot turbiny naprawianej przez niemiecką firmę Siemens Energy  w Kanadzie.

Skąd Europa może czerpac gaz, jeśli nie z Rosji?

Po pierwsze, europejska sieć gazowa jest połączona, dzięki czemu dostawy mogą być dzielone, chociaż światowy rynek gazu był napięty jeszcze przed kryzysem na Ukrainie.

Po drugie, Norwegia, drugi co do wielkości eksporter Europy po Rosji, zwiększa produkcję, aby pomóc Unii Europejskiej w  uniezależnieniu się od  rosyjskich paliw kopalnych do 2027 roku.

Po trzecie, Stany Zjednoczone zapowiedziały, że w tym roku mogą dostarczyć do Unii Europejskiej 15 mld m3 skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Po czwarte, Brytyjska Centrica zawarła umowę z norweskim Equinor na dodatkowe dostawy gazu do Wielkiej Brytanii przez następne trzy zimy,  może również eksportować gaz do Europy rurociągami.Wielka Brytania nie polega na rosyjskim gazie.

Po piąte, Europa Południowa może odbierać gaz azerski rurociągiem transadriatyckim do Włoch i transanatolijskim gazociągiem TANAP przez Turcję.

Po szóste, Niemcy  budują nowe terminale LNG. W wywiadzie dla “Welt” kanclerz Scholz powiedział: “jeśli wszystko pójdzie bez przeszkód, , być może jeden, a nawet dwa z nich będą mogły zostać uruchomione na przełomie roku.”

Niemcy już zaczęły oszczędzać energię, np. przez obniżenie temperatury publicznych basenów (Monachium), przyciemnienie świateł ulicznych (Kolonia), planowane ograniczeniu dostępu do ciepłej wody (Hamburg) oraz ograniczenie temperatury w budynkach mieszkalnych (lokale zarządzane przez firmę Venovia).

Po siódme, Polska, która około 50% swojego zużycia gazu pokrywa z gazu rosyjskiego, że ​​może pozyskiwać gaz dwoma połączeniami z Niemcami. W październiku zostanie otwarty gazociąg umożliwiający przepływ do 10 mld m3 gazu rocznie między Polską a Norwegią.

Kilka krajów mogłoby starać się wypełnić każdą lukę w dostawach energii, zwracając się do importu energii elektrycznej przez interkonektory od swoich sąsiadów lub zwiększając produkcję energii z elektrowni jądrowych, odnawialnych, wodnych lub węglowych.

Dostępność energii jądrowej spada w Belgii, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech, a elektrownie stoją w obliczu przestojów w miarę starzenia się, są wycofywane z eksploatacji lub stopniowo wycofywane.