Trudniejszy handel z Wielką Brytanią

Udostępnij:

Co prawda, Wielka Brytania wyszła z rynku Unii Europejskiej w styczniu 2021 roku, ale przepisy celne dotyczące kontroli importu z UE wprowadza dopiero w tym roku, z końcem stycznia. UE wprowadziła swoje przepisy od razu.

Brytyjczycy spodziewają się silnych zakłóceń, ponieważ eksporterzy unijni są nieprzygotowane na te zmiany. Wg badań również 90% firm brytyjskich nadal boryka się z problemami w prowadzeniu interesów z UE, a największą barierą są odprawy celne.

Marco Forgione, dyrektor generalny Instytutu Eksportu i Handlu Międzynarodowego, reprezentujący brytyjskich importerów, powiedział  Reuters, że duże firmy z UE prawdopodobnie poradzą sobie z nowymi brytyjskimi przepisami, ale mniejsze – takie jak wyspecjalizowani eksporterzy żywności – mogą mieć trudności. Niektórzy mogą wycofać się z handlu z Wielką Brytanią, która importuje do 70% świeżej żywności z UE w miesiącach zimowych, a w miesiącach cieplejszych spada do około 30%.

Od 31 stycznia unijni eksporterzy produktów, takich jak jaja, nabiał, mięso i jagody, będą zobowiązani do przedstawienia eksportowych świadectw zdrowia (EHC), od 30 kwietnia rozpoczną się fizyczne kontrole przesyłe, a od 31 października obowiązywać będzie wymóg posiadania certyfikatów bezpieczeństwa i ochrony.