Wielkie firmy budowlane mają solidne fundamenty ekonomiczne, małe firmy będą w dużych kłopotach

Udostępnij:

Najnowsze statystyki upadłościowe Coface wskazują na duże pogorszenie w  branży budowlanej. W okresie I – IX 2022 niewypłacalność ogłosiło aż 212 firm budowlanych, co stanowiło wzrost o 19% rdr.  Jest to największy przyrost w całej gospodarce. Jeżeli porównamy okres ten sam okres lat 2022 i 2020, to liczba niewypłacalności w budownictwie wzrosła o 130%.
Wynik za niepełny 2022 r. jest porównywalny do statystyk z pamiętnych dla polskiego budownictwa lat 2012 i 2013… Ale liczby za 2020-22 są zawyżone przez nową formułę tzw. uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego.
Jest wysoce prawdopodobne, że w 2022 r. niewypłacalność ogłosi najwięcej firm budowlanych… od przystąpienia Polski do UE.
Zdaniem Damiana Kaźmierczaka, głównego ekonomisty PZPB:

  • Duże firmy wykonawcze będą mierzyły się ze spadkiem przychodów i wysokimi kosztami (ale spadną ceny podwykonawców). Segment publiczny nie ruszy wcześniej niż w 2024 r. wraz z napływem funduszy z budżetu UE 2021-27 (energetyka, kolej i JST; o duże inwestycje drogowe jestem raczej spokojny). Globalne spowolnienie gospodarcze i ogólna niepewność co do rozwoju sytuacji geopolitycznej na świecie gwarantują pogorszenie koniunktury inwestycyjnej w segmencie prywatnym (mieszkania, biura, przemysł). Jednak widowiskowe upadłości ze spektakularnym efektem domina wydają się dzisiaj mało prawdopodobne, bo większość dużych wykonawców zbudowała solidne fundamenty ekonomiczne w latach 2020-21.
  •  MŚP… Niższe przychody i wysokie koszty… Kolejne miesiące to zdecydowanie NIE będzie dobry czas dla podwykonawców i mniejszych wykonawców skoncentrowanych na wąskich segmentach rynku budowlanego…