Huawei, czyli system ERP w realiach rywalizacji geopolitycznej

Udostępnij:

O systemach ERP pisaliśmy tutaj wielokrotnie, rekomendując takie praktyki wyboru, wdrażania i rozwoju, aby zwiększał efektywność i konkurencyjność firmy produkcyjnej. Tym razem pokażemy przykład wdrożenia, które ma znaczenie w skali całego kraju, nie tylko jednego przedsiębiorstwa.

Po 20 latach używania systemu zarządzania zasobami przedsiębiorstwa ERP amerykańskiej firmy Oracle, chiński firma telekomunikacyjna Huawei odcięła się od niego i zastąpiła własnym systemem MetaERP. Ogłosiła to nie tylko jako posunięcie biznesowe, ale i bohaterski czyn na drodze budowy potęgi państwa chińskiego. 20 kwietnia Huawei zorganizował w swoim zakładzie w Dongguan ceremonię wręczenia nagród dla zespołu MetaERP pod hasłem „Bohaterowie walczący o przekroczenie rzeki Dadu”. Odnosi się to do bitwy pod Luding Bridge z 1935 r. i zwycięstwa sił komunistycznych, ściganych przez Armię Nacjonalistów podczas Długiego Marszu. I tak system informatyczny stał się elementem patriotyzmu.

Jest to dobry przykład jak działają amerykańskie sankcje – powodują przejściowe kłopoty dotkniętymi nimi firm, ale zarazem silny wzrost innowacyjności i budowy własnych rozwiązań, nie gorszych od amerykańskich. Pytanie – na które Huawei nie odpowiedziało jednoznacznie – czy wprowadzi ten system ERP na rynek, odbierając udziały w rynku amerykańskiemu Oraclowi lub niemieckiemu SAPowi, czy będzie stosować tylko do własnych potrzeb.

Oracle powiadomił Huawei, że zawiesza swoje usługi kilka dni po tym, jak Stany Zjednoczone dodały Huawei do czarnej listy handlowej w maju 2019 r. W związku z tym firma zdecydowała się opracować całkowicie własny system. Był to najbardziej złożony projekt transformacji, jakiego podjął się kiedykolwiek Huawei.

Wygląda na to, że Huawei przecierało drogę innym. W marcu Xi Jinping powiedział, że w obliczu wszechstronnego powstrzymywania i tłumienia Chin przez kraje zachodnie firmy muszą wzmocnić innowacyjność i odgrywać większą rolę w osiąganiu niezależności technologicznej.

Ale nie chodzi tylko o niezależność, chodzi również o konkurencyjność kosztową. Jeśli system ERP produkcji Huawei będzie tak dobry, jak inne jego produkty, i upowszechni, a nawet jeśli choćby obniży koszty jego produktów, tym bardziej zwiększy przewagi Chin, np. w przemyśle motoryzacyjnym, będącym jednym z najbardziej zaciekłych pól rywalizacji Chin, Ameryki i Europy, a także zdecydowanie największym przemysłem wytwórczym na świecie z przychodami wielkości 3 bln dolarów.

Chiny wyprodukowały 27 milionów samochodów w 2022 roku, w porównaniu z 10 milionami w Stanach Zjednoczonych, 7,8 miliona w Japonii, 5,5 miliona w Indiach i 3,7 miliona w Korei Południowej i Niemczech.

Chińscy producenci samochodów są narodowym laboratorium tak zwanych technologii czwartej rewolucji przemysłowej, a dominacja Chin w produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych zapewnia dodatkową przewagę. Połączenie robotyki i sztucznej inteligencji, w tym kontroli jakości i konserwacji prewencyjnej, może załamać strukturę kosztów produkcji motoryzacyjnej, a Chiny znacznie wyprzedzają resztę świata w tej dziedzinie.

Według rzecznika Huawei w chińskich fabrykach zainstalowano już 6000 dedykowanych sieci 5G. Wysoka pojemność informacyjna i szybki czas reakcji 5G umożliwiają zastosowanie sztucznej inteligencji w produkcji – na przykład przesyłanie bardzo dużej liczby obrazów do chmury w celu przetwarzania w czasie rzeczywistym w celu poprawy kontroli jakości. Huawei wprowadza tak zwaną 5.5G, ulepszenie, które zwiększa przepustowość informacji o jedną trzecią, ponieważ aplikacje AI już teraz obciążają przepustowość systemów 5G.

Produkcja Przemysłu 4.0 może obniżyć koszty podstawowych pojazdów do tego stopnia, że ​​​​przeciętne rodziny z Globalnego Południa mogą sobie na nie pozwolić, tak jak linia montażowa Henry’ego Forda umieściła Model T w zasięgu przeciętnej amerykańskiej rodziny w 1907 roku.

Chiński eksport wzrósł w marcu o 14% rok do roku, na czele z 35% wzrostem eksportu do Azji Południowo-Wschodniej, z infrastrukturą cyfrową i fizyczną na szczycie listy. Jeśli Chinom uda się załamać strukturę kosztów produkcji, ich rynek eksportowy będzie nadal się rozwijał. A może się udać, i dzięki ekonomii skali, i dzięki technologiach takim jakie oferuje Huawei, a teraz również dzięki odrzuceniu amerykańskich systemów do zarządzaniami zasobami firmy i zastąpienia go chińskimi. To ostatnie ma znaczenie również symboliczne, więc nie dziwi, że jego uruchomienie obchodzono niemal jak święto narodowe.

Iwona D. Bartczak