Na świecie rekordowo rośnie zużycie paliw kopalnych, wręcz przeciwnie w Europie

Udostępnij:

Rośnie zapotrzebowanie na energię, wiec nawet duży wzrost energii odnawialnej, nie zmienił przeważającego udziału energii z paliw kopalnych w miksie energetycznym. 83% energii zużywanej na świecie nadal pochodzi z paliw kopalnych.

Najszybciej rozwijające się gospodarki inwestują w jedne i drugie źródła. Koncerny naftowe odnotowują rekordowe zyski. W 2022 roku amerykańskie Exxon Mobil i Chewron, brytyjskie Shell i BP oraz francuski Total Energies miły najwyższy w historii zysk ponad 200 mld dolarów, Shell najwyższy w swojej 15 letniej historii prawie 40 mld, a Exxon Mobil – największy jaki miała kiedykolwiek zachodnia firma naftowa prawie 60 mld dolarów. Saudi Aramco zarbiła dwa razy ięcej niż w 2020 roku – 589 mld dolarów, PetroChina i Sinopec – 450 mld (65% więcej niż w 2020 roku)..

USA umacnia swoją potęgę i niezależność energetyczną. Powstaje pytanie czy regiony, które postawiły na energię elektryczna ze źródeł odnawialnych, jak Europa, będą w ogóle zdolne do rozwoju gospodarczego. Poniżej kilka wyników analiz Energy Institute

Według opublikowanego 20.06 raportu Statistical Review of World Energy rok 2023 był drugim z rzędu rekordowym rokiem pod względem globalnego zużycia energii pierwotnej. Odnotowano też  nowy rekord zużycia paliw kopalnych.  Nie wzrosło w żadnym kraju europejskim. “To kontrastuje z gospodarkami Globalnego Południa, dla których rozwój gospodarczy i poprawa jakości życia w dalszym ciągu napędzają wzrost paliw kopalnych” – powiedział dyrektor naczelny Energy Institute Nick Wayth. Paliwa kopalne nadal stanowią 84% ich miksu energetycznego, ale w światowy koszyku mają niewiele mniejszą wartość 81,5%. Na przykład ​​odpowiadały za prawie cały wzrost popytu na energię w Indiach w 2023 r. W  Chinach zużycie paliw kopalnych osiagnęło nowy najwyższy poziom, jednak Chiny wniosły również połowę światowego przyrostu energii odnawialnej. Dodały większą liczbę odnawialnych źródeł energii niż reszta świata razem wzięta.

Węgiel utrzymał swoją pozycję dominującego paliwa do wytwarzania energii, ciągle zwiększajac produkcję, a paliwa kopalne stanowią łącznie 60% światowej produkcji energii elektrycznej. Udział odnawialnych źródeł energii w całkowitej produkcji energii wzrósł z 29% do 30%.

W 2023 r. światowa produkcja ropy naftowej osiągnęła rekordowy poziom nieco ponad 96 mln baryłek dziennie. Największym producentem pozostały Stany Zjednoczone, których produkcja wzrosła o ponad 8%. Chiny wyprzedziły Stany Zjednoczone jako kraj o największej mocy rafineryjnej na świecie, wynoszącej 18,5 mln baryłek dziennie, chociaż wolumen rafinacji nadal pozostaje w tyle i wynosi 82% wykorzystania w porównaniu z 87% w USA.

W ciągu ostatnich dwóch dekad system energetyczny Ameryki Północnej został przekształcony przez rozwój niekonwencjonalnych złóż ropy naftowej i gazu, który rozpoczął się na początku 2000 roku. W rezultacie, w ciągu ostatnich 10 lat region z importera netto energii stał się eksporterem netto. W 2023 r. produkcja ropy naftowej w Ameryce Północnej była o 16% wyższa od konsumpcji krajowej, podczas gdy produkcja gazu była o 14% wyższa od poziomu popytu. Od lat osiemdziesiątych XX wieku Europa jest niezmiennie importerem netto energii.

Światowe zapotrzebowanie na gaz w 2023 r. pozostało stabilne. Stany Zjednoczone wyprzedziły Katar na pozycji wiodącego światowego dostawcy LNG po 10% wzroście produkcji.

Szacuje się, że na całym świecie około 750 milionów ludzi – 1 na 10 – nie ma dostępu do energii elektrycznej, aby oświetlić swoje domy, schłodzić żywność lub utrzymać chłód w rosnących temperaturach, a około 2,6 miliarda ludzi polega na silnie zanieczyszczających paliwach z biomasy, takich jak węgiel drzewny, węgiel i odpady zwierzęce do ogrzewania i gotowania.

Więcej w raporcie