Bariery handlowe prowokują szybszy wzrost innowacyjności Chin

Udostępnij:

ASML, holenderski producent maszyn litograficznych do produkcji najbardziej zaawansowanych mikroprocesorów (w tym 5 nm i 3 nm), poinformował w połowie miesiąca o zmniejszeniu zakładanych wcześniej wolumenów zamówień w ramach swojej prognozy sprzedaży na 2025 r. Doprowadziło to do gwałtownego spadku akcji. We wtorek 15 października br. akcje ASML spadły o 16%, co przełożyło się na stratę 48,7 mld euro (52,99 mld USD) kapitalizacji rynkowej w ciągu jednego dnia.

Ruch ten spowodował spadek wartości akcji innych spółek z branży.

Powodem niepokoju inwestorów okazała się informacja o nagłym spadku zamówień z Chin, które są największym, najważniejszym rynkiem ASML. Według informacji przekazanej przez dyrektora generalnego ASML, Christophea Fouqueta internetowemu serwisowi specjalistycznemu wccftech, typowy popyt w Chinach stanowi około 20% sprzedaży ASML. Firma zakłada, że popyt ten z obecnego poziomu niemal 50% zamówień składanych ASML przez wszystkich klientów, ostatecznie powróci do zwykłego poziomu właśnie w 2025 roku. CEO ASML: Chiny mogą być w stanie produkować chipy 5nm i 3nm pomimo amerykańskich ograniczeń eksportowych

Spadek przedstawiony w prognozach na 2025 roku wynika z dość oczywistego faktu: w bieżącym roku ASML otrzymał z Chin nadnormatywną liczbę zamówień na maszyny oparte na technologii starszej generacji, czyli DUV (głębokiego ultrafioletu). Technologia ta nie została dotychczas jeszcze objęta amerykańskimi sankcjami skierowanymi przeciw firmom z Chin. Sankcje takie wprowadzono na urządzenia pracujące w technologii EUV (ekstremalnego ultafioletu), które służą do produkcji najbardziej zaawansowanych mikroprocesorów typu 5 nm, 3 nm i 2 nm. Firmy chińskie w obawie o dostępność do urządzeń również w starszej technologii nabyły ich znacznie więcej niż normalnie. Dotyczy to również części zapasowych do tych maszyn.

Christophe Fouquet w rozmowie z wccftech  miał stwierdzić, że Chiny są prawdopodobnie być w stanie produkować obecnie niektóre chipy 5 nm i 3 nm, przy użyciu technologii litografii DUV, aczkolwiek w ograniczonym zakresie.

Twierdzenie Fouqueta wynika z doniesień, jakoby Xiaomi rzekomo było w trakcie finalizowania projektowania swojego pierwszego SoC 3 nm, który ma zostać wprowadzony na rynek w przyszłym roku. Producentem mikroprocesorów dla Xiaomi będzie prawdopodobnie TSMC z Tajwanu (Xiaomi nie jest objęte amerykańskimi sankcjami), ale osiągnięcie Xiaomi z pewnością zostanie wykorzystane przez HiSilicon Huawei i innych objętych sankcjami chińskich producentów w projektowaniu własnych chipów.

CEO ASML jest przekonany, że ograniczenia eksportowe USA nałożone na chińskie firmy będą obowiązywać niezależnie od tego, kto wygra wybory prezydenckie. Tymczasem Holandia rozpoczęła debatę z UE, by zastanowić się, czy dalsze ograniczenia eksportu są podyktowane względami bezpieczeństwa narodowego, czy raczej polityką handlową i czy przyniosą one jakikolwiek zakładany efekt. Fouquet zwrócił uwagę na fakt, że nawet amerykańskie firmy zastanawiają się, czy promowane przez administrację środki regulacyjne przynoszą korzyści, czy szkody.

Źródło:

Leszek Ślazyk

Od red. Artykuł pochodzi z serwisu  Chiny24.com za uprzejmą zgodą autora.