Zbudujmy nowe miasta

Udostępnij:

Prof. Dariusz Piątkowski dla serwisu 300gospodarka:

“Trzeba zrobić wszystko, żeby uwolnić nowe działki na mieszkania, a nie tylko zwiększać popyt. Inaczej skończy się to tylko wzrostem cen mieszkań, tak jak do tej pory.

Ja bym poszedł nawet dalej niż szukanie wolnych gruntów w istniejących miastach czy na obrzeżach. W Polsce jest miejsce na budowanie nowych miast od podstaw. To naprawdę nie muszą być bloki w szczerym polu, to mogą być całkowicie nowe niskoemisyjne miasta oparte o nowoczesne rozwiązania, włączone w przestrzenne planowanie wielkich inwestycji.

Np. Korea Południowa, na którą się często powołujemy, budowała miasta od zera. Dlaczego Polska nie miałaby zagospodarować w ten sposób choćby całego pasa między Łodzią a Warszawą, przy okazji budowy CPK? To byłby wielki projekt cywilizacyjny, zielona konurbacja, nowe przemysłowe serce Europy, do którego moglibyśmy ściągnąć setki miliardów dolarów kapitału zagranicznego, który z powodu restrukturyzacji globalnych łańcuchów dostaw i wyprowadzania się z China szuka teraz dla siebie nowego miejsca. Możemy np. ściągnąć do siebie światowy przemysł półprzewodników i innych najnowocześniejszych technologii i i wokół niego zbudować nowe, piękne miasta, które będą zasilać te XXI-wieczne przemysły.

I to jest zadanie dla państwa, żaden deweloper prywatny nigdy przecież tego nie zrobi.”

Pełny wywiad