Ujemne ceny prądu – po raz pierwszy w Polsce

Udostępnij:

W tę niedzielę w godz. 11-16 po raz pierwszy w Polsce pojawiła się sytuacja,  w której wytwórca płaci odbiorcy za zużycie energii. Z danych giełdowych dla Rynku Dnia Następnego dla Polski wynika, że ujemna cena w Polsce wyrażona w euro od  -1,27 do -5,24 za MWh. Jednak średnia cena dla Polski na tym rynku dla całej doby wyniesie prawie 47 euro za MWh. Ujemne ceny w tę niedziele są również w Niemczech, Szwecji, Austrii. Ta sytuacja wynika z wysokiej produkcji z OZE w połączeniu z niskim zapotrzebowaniem ze względu na dni świąteczne. Z danych PSE dla soboty wynikało, że polska fotowoltaika pracuje z mocą ok. 6,5 GW, a farmy wiatrowe – 4 GW przy zapotrzebowaniu na poziomie 17 GW.

Zdanem Tomasza Sikorskiego, wyzwaniem będzie elastyczność systemu, a także magazynowanie energii. Potrzebne sa natychmiastowe inwestycje. Już teraz pojawiają się redukcje produkcji energii z tych źródeł, a istnieje ryzyko, iż przy rozwoju OZE te redukcje będą głębsze i częstsze, co ma znaczenie dla rachunku ekonomicznego i wytwórców, i innych firm w tym łańcuchu dostaw.

Z badań Klubu Dyrektorów Finansowych “Dialog” wynika, że sporo firm produkcyjnych planuje własne źródła energii. Tutaj jest notatka z jednego ze spotkań na ten temat. Nawet bez takiego zamiaru po raz kolejny warto zastanowić sie nad dostosowaniem funkcjonowania swojej firmy do charakteru rynku energii, jaki nam się kształtuje. W najbliśzą środę 14.06 odbędzie takie spotkanie w Warszawie. Rejestracja na spotkanie TUTAJ