Europejski Zielony Ład zbudował potęgę chińskiego przemysłu

Udostępnij:

Z najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej wynika, że pod koniec 2023 r. chińskie firmy posiadały od 85 do 98 proc. globalnych mocy produkcyjnych w przypadku fotowoltaiki, 50-65 proc. w przypadku technologii wiatrowych, nieco poniżej 60 proc. w przypadku elektrolizerów oraz blisko 40 proc. w przypadku pomp ciepła. Warto również zwrócić uwagę na wzrost chińskich mocy produkcyjnych począwszy od 2021 r.

Azja zdominowała globalny krajobraz recyklingu baterii – Chiny odpowiadają za 80 proc.globalnych zdolności recyklingowych.

Ceny prądu dla przemysłu w Europie są o 160 proc. wyższe niż w USA, a w przypadku gazu o 345 proc. 

Komisja Europejska popełniła błąd, wychodząc z założenia, że wraz ze stworzeniem, poprzez Zielony Ład, ścieżki dekarbonizacji pojawią się nowe możliwości rozwoju czystego przemysłu. Tymczasem widzimy, że to niekoniecznie tak działa. Dodatkowo słyszymy coraz więcej zarzutów, że USA mają system subsydiów wspierający inwestycje w czyste technologie (US Inflation Reduction Act), a my mamy ETS, który nakłada ograniczenia i kary. Czyli oni mają marchewki, a my kije. Jest więc coraz więcej głosów, że potrzebujemy więcej marchewek” – donosi portal WNP.PL