Produkcja o 17% wyższa niż przed pandemią

Udostępnij:

Produkcja przemysłowa w listopadzie wzrosła o 15,2% r/r ,  po wzroście o 7,8% r/r w październiku. Wzrost produkcji w samym przetwórstwie wyniósł 13,0% r/r.
Poziom produkcji jest już ponad 17% wyższy niż przed rozpoczęciem pandemii.
Produkcja wzrosła w 31 z 34 działów przemysłu, w tym po raz pierwszy od czerwca w motoryzacji. Przerwanie 4-miesięcznej serii spadków produkcji w tym dziale sprawiło, że motoryzacja była gałęzią przemysłu z największym wkładem do wzrostu dynamiki produkcji w listopadzie . W tempie dwucyfrowym rosła produkcja m.in. artykułów spożywczych, napojów, odzieży, wyrobów z drewna, papieru, gumy i tworzyw sztucznych, metali, wyrobów z metali, wyrobów elektronicznych, urządzeń elektrycznych, maszyn i urządzeń, mebli. Wzrost produkcji jest zatem szeroki i obejmuje wiele gałęzi przemysłu lekkiego i ciężkiego. Kolejny raz mocno wzrosła produkcja w energetyce (o 47,7% r/r).

To wszystko cieszy, ale jest też niepokój. Czy ta witalność to trwały cecha polskiego przemysłu, czy to jedynie ucieczka przed podwyżkami spodziewanymi od stycznia 2022 r.? Czy nie pracujemy na efekt byczego bicza, budując zapasy, a zapominając że spadki nieuchronnie przyjdą?