8.09 zakończyły się targi SEMICON Taiwan, na których Polska Agencja Inwestycji i Handlu wraz z partnerami współorganizowała polskie stoisko narodowe, w ramach którego polscy przedsiębiorcy i inne podmioty działające w branży półprzewodników, prezentowały swoje produkty i usługi. Partnerem branżowym stoiska jest Klaster Mikroelektroniki, Elektroniki i Fotoniki, a partnerami organizacyjnymi zostały Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Polski Fundusz Rozwoju S.A., Sieć Badawcza Łukasiewicz.
Na polskim stoisku zaprezentowało się 7 wiodących polskich przedsiębiorstw z branży mikroelektroniki: CEZAMAT, Digital Core Design, Ensemble3, Fluence Technology, QNA Technology, VIGO Photonics, XTPL.
Od września 2022 r. funkcjonuje polsko-tajwańska grupa robocza ds. półprzewodników.
Jacek Olszański, dyrektor finansowy XTPL, członek Klubu Dyrektorów Finansowych “Dialog” tak skomentował targi:
“SEMICON Taiwan należy do najbardziej znaczących globalnych wydarzeń w branży półprzewodników. Co ciekawe, tegoroczna edycja SEMICON Tajwan jest największa w historii. Obecność XTPL na tych targach jest oczywistym wyborem, biorąc pod uwagę fakt, że technologia precyzyjnego druku elektroniki którą rozwijamy znalazła potwierdzone zastosowanie m.in. właśnie w branży półprzewodnikowej. Cieszymy się z inicjatywy Polskiej Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), która zorganizowała na targach Polski Pawilon.
Nie jest to nasz debiut na tajwańskim rynku. To właśnie tam sprzedaliśmy w 2022 roku pierwszy moduł drukujący do zastosowań przemysłowych, którego docelowym użytkownikiem został wiodący globalny producent elementów półprzewodnikowych. Obecnie trwają prace nakierowane na opracowanie i wdrożenie przemysłowe urządzenia na linie produkcyjne. Prowadzimy je we współpracy z dostawcą specjalistycznego sprzętu do produkcji półprzewodników, również ulokowanego na Tajwanie.
Wracamy z SEMICON z wieloma kontaktami i pomysłami oraz z podpisaną umową dystrybucji rozwiązań technologicznych XTPL na obszarze Tajwanu. Chcemy zintensyfikować swoją obecność na tej wyspie, która mimo swojej niewielkiej powierzchni jest jedną z najistotniejszych gospodarek świata i potentatem w produkcji półprzewodników, bez których nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania współczesnego przemysłu.”