Polska branża półprzewodników mocno na targach na Tajwanie

Udostępnij:

Wspierany przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu, polski pawilon pojawił się po raz drugi na targach Semicon Taiwan, po ubiegłorocznych owocnych wynikach. „Tajwan jasno deklaruje chęć współpracy z krajami Europy Środkowej w sektorze półprzewodników, a Polska jest do tej współpracy wyjątkowo dobrze przygotowana” – powiedział Marek Gabryś, prezes AIUT, największego integratora systemów automatyki przemysłowej w Polsce, serwisowi DigitimesAsia, który obszernie pisze o polskiej obecności na tych targach.

Zauważono Semicon Supply Poland, która obecnie składa się z 14 polskich firm prywatnych o łącznym obrocie przekraczającym 1,5 mld USD. Celem organizacji jest zapewnienie kompleksowego wsparcia dla rozwoju sektora półprzewodników i mikroelektroniki w Europie Środkowej, obejmującego wiele wymiarów, od budownictwa infrastrukturalnego, aspektów prawnych, HR, technicznych, jak również inżynieryjnych.

Oprócz AIUT, w skład Semicon Supply Poland wchodzą również: Antal, Atlas Ward, Inplag, CLIP Group SA, DL Invest Group, Ever Grupa, GWW, Medicalgorithmics SA, Mizyak Fund, PB TECHNIK, Semicon, Vector Group, Wardyński i Wspólnicy, XTPL.

W trójkącie Drezno-Praga-Wrocław powstaje nowy europejski hub półprzewodników , podczas gdy polskie źródła przemysłowe i rządowe wskazują na możliwość powstania w Polsce zaawansowanego zakładu pakowania TSMC. Universal Scientific Industrial Co. (USI), główny tajwański gracz w branży pakowania półprzewodników, nabył swój pierwszy zakład produkcyjny w Polsce w 2018 r. i podjął się budowy drugiej fabryki w Kobierzycach w czerwcu. MediaTek z kolei na początku 2023 r. utworzył w Warszawie ośrodek badawczo-rozwojowy.