Niemcy – Chiny – coraz silniejsze powiązania gospodarcze

Udostępnij:

Po trzech kwartałach 2022 r. deficyt w handlu towarami Niemiec z Chinami osiągnął blisko 62 mld EUR. To aż o połowę więcej niż w całym 2021 r., który i tak był pod tym względem rekordowy. Ujemne saldo obrotów towarowych wyniosło wówczas ponad 39 mld EUR i było blisko dwukrotnie większe niż w 2020 r.

Rosnący deficyt w handlu towarowym Niemiec z Chinami to wynik szybko rosnącego importu z Chin oraz niższej od przeciętnej dynamice eksportu na ten rynek. W 2021 r. niemiecki eksport towarów do Chin był o 8 proc. wyższy niż rok wcześniej, podczas gdy import wzrósł o 21 proc. Pierwsze trzy kwartały tego roku przyniosły wzrost niemieckiego eksportu do Chin zaledwie o 5 proc. (r/r), podczas gdy import z Chin zwiększył się o 42 proc.

Za wzrost deficytu w 2021 r. odpowiadał przede wszystkim zwiększony popyt na dobra konsumpcyjne trwałego użytku. Najbardziej zwiększył się deficyt w handlu komputerami i laptopami (był o 3,8 mld EUR większy niż w 2020 r.), meblami (o 1 mld EUR), a także częściami komputerowymi, telefonami, odbiornikami TV i monitorami. Pogorszyło się również saldo w handlu produktami immunologicznymi oraz odczynnikami diagnostycznymi (o 2,8 mld EUR), mikroprocesorami i półprzewodnikami (o 1,5 mld EUR) oraz akumulatorami elektrycznymi i ich częściami (o 1 mld EUR).

Od 2019 r. udział Chin w niemieckim imporcie zwiększył się o blisko 3 pkt. proc., do 12,8 proc. w okresie styczeń-wrzesień 2022 r. i to mimo licznych deklaracji niemieckich przedsiębiorstw i administracji centralnej o potrzebie uniezależnienia się od Chin. Szczególnie niepokojący wydaje się chińskich dostaw substacji do produkcji leków, np. antybiotyków, ale też tworzyw sztucznych, zaspokajający już ponad połowę niemieckiego importu w tym zakresie w okresie styczeń-sierpień 2022 r.

Nie są to dobre wiadomości dla polskiego biznesu, ciągle mocno uzależnionego od niemieckich dostawców. Wygląda na to, że polskich dostawców łatwo mogą zastąpić chińscy, już zastępują.

https://www.ubs.com/global/en/wealth-management/insights/2022/global-real-estate-bubble-index.html

https://www.destatis.de/DE/Presse/Pressemitteilungen/2022/11/PD22_463_51.html