43% branży motoryzacyjnej w Polsce pracuje również na rzecz elektromobilności

Udostępnij:

Exact Systems opublikował 6 edycję raportu “Motobarometr. Nastroje w automotive w Europie”, z analizami opinii ok. 1000 respondentów w 11 państwa. Został zaprezentowany na konferencji MotoIdea w Łodzi, w której uczestniczył też zespół programu “Made in Poland/Wyprodukowane w Polsce”. W przyszłym roku dołączymy do konferencji z własnymi analizami szans polskich ednich firm branży automotive w przebudowujących się łańcuchach dostaw.

Raport pokazuje, że wojna, którą Rosja wypowiedziała Ukrainie, mocno odbiła się na branży, jednak skala tego wpływu jest różna w różnych państwach. Przedstawiciele zakładów motoryzacyjnych w Polsce zdecydowanie częściej niż w pozostałych państwach są przekonani, że w związku z wojną ponieśli większe straty niz fabryki w innych krajach.

Z jednej strony, co trzeci przedstawiciel polskiego automotive uważa, że część produkcji z Ukrainy, Rosji lub Białorusi może zostać przeniesiona do Polski, z drugiej – 40% z nich obawia się, że nie będziemy brani pod uwagę przy wyborze lokalizacji nowych fabryk. Czyli więcej stracimy niż zyskamy.

38% przedstawicieli zakłądów motoryzacyjnych w Polsce uważa, że będziemy gotowi na pelne odejście od produkcji pojazdów z silniekiem spalinowym w 2035 r. , a 35% uważa, że nastąpi to już w 203o roku.

Na konferencji słuchaliśmy wystąpienia Andrzeja Korpaka, który mówił o gliwickiej fabryce Stellantis, która w wyniku ogromnej inwestycji  rozbudowy przestawiła sie na zupełnie nowy segment aut dostawczych, a docelowo e-vanów.

43% firm branży motoryzacyjnej w Polsce produkuje lub prowadzi inną działalność dla sektora elektromobilności. To piąte miejsce w Europie. Nie jest najgorsze, jednak jako zagłębie produkcyjne  automotive wydaje się, że stać nas na więcej. Wyprzedza nas Belgia (76%), Węgry (62%), Turcja (60%) i Rumunia (52%).

29% prodmiotów w Polsce ma nadzieję na pozyskanie nowych zamówień w  związku z rozwojem elektromobilności.

33% respondentów wskazało, że ceny nowych samochodów wzrosną w 2023 roku do 5%, 20% przewiduje wzrost cen w przedziale 6-10%, a wzrost do 20% spodziewa się 28% przedstaicieli branży automotive w Polsce.

A poniżej miejsca dla naszego zespołu w 2023 roku 🙂