Czy obcokrajowcy będą przeciwwagą dla starzenia się Polaków?

Udostępnij:

Według ZUS na koniec kwietnia 2022 było  zarejestrowanych ponad 970 tys. obcokrajowców (z czego 699 tys. to Ukraińcy). Trzeba jednak zastrzeć, że mimo że rejestry ZUS nie odnotowują czesto wyjazdów Ukraińców do ojczyzny czy do innych krajów, to one następują, więc faktycznie jest ich mniej niż mówią te liczby.
Często jest wyrażana nadzieja, że obcokrajowy napływający na krajowy rynek pracy stanowią istotną przeciwwagę dla procesów starzenia się populacji. Zmiany demograficzne zaprezentowane w raporcie GUS z ostatniego spisu powszechnego potwierdzają, że w ciągu ostatnich 10 lat jedyną grupą wiekową ludności, której liczebność wzrosła (i to aż o 30,2%), są osoby w wieku poprodukcyjnym (60/65+). Liczba ludności w wieku produkcyjnym spadła o 9,0%, a w wieku przedprodukcyjnym (0-17 lat) o 2,8%.

“Szacujemy, że z Polski wyjedzie ok. 40 proc. osób, które dotarły tu z Ukrainy” – mówił OKO.press jeszcze pod koniec marca prof. Maciej Duszczyk, ekspert z zakresu migracji z Uniwersytetu Warszawskiego.