MFW podwyższył prognozę wzrostu Chin

Udostępnij:

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że w tym roku wzrost gospodarczy w Chinach wyniesie 5%, a w 2025 r. – 4,5%. To o 0,4 punktu procentowego więcej na każdy rok niż fundusz przewidywał zaledwie sześć tygodni temu. Produkcja krajowa brutto Chin wzrosła w zeszłym roku o 5,2%.

Dla MFW spory handlowe między Zachodem a Chinami pojawiają się w szczególnie delikatnym momencie. Fundusz, który pożycza pieniądze na niskie stopy procentowe krajom znajdującym się w trudnej sytuacji fiskalnej, jest wspierany finansowo przez inwestycje z krajów członkowskich.

Fundusz, utworzony po II wojnie światowej, od dawna jest zdominowany przez Europę i Stany Zjednoczone, które dostarczają większość jego pieniędzy. Jednak prawa głosu w funduszu mają być częściowo obliczane na podstawie rezerw handlowych i walutowych danego kraju, a także wielkości gospodarki. Chiny posiadają obecnie największe na świecie rezerwy handlowe i walutowe i dążą do odpowiedniego zwiększenia swoich wpływów w funduszu. Wiodąca pozycja Chin w handlu i rezerwach walutowych jest częścią tego samego dążenia do eksportu, które już niepokoi Zachód – pisze New York Times