Lekka odwilż w stosunkach amerykańsko-chińskich

Udostępnij:

Od dzisiaj – 27.08 –  do 30.08 w Chinach przebywa  amerykańska delegacja rządowa z sekretarz handlu Giną Raimondo na czele. Nastąpiło to tuż po ogłoszeniu przez USA  decyzji o przedłużenia firmom z Tajwanu i Korei Południowej – sojusznikom Ameryki – możliwości importowania sprzętu do produkcji chipów w ich fabrykach w Chinach. W pażdzierniku ub. roku Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa (BIS) Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych praktycznie zakazało takiego importu do  fabryki chipów z siedzibą w Chinach kontynentalnych produkujących chipy logiczne o wielkości 16 nm lub mniejszej, chipy pamięci DRAM o długości 18 nm lub mniejszej lub chipy NAND z 128 lub więcej warstw. Na rok z tego zakazu zostały zwolnione takie firmy jak TSMC, Samsung Electronics i SK  hynix. Teraz zwolnienie przedłużono.

Jest kilka interpretacji tego posunięcia.

Po pierwsze, amerykańskie obostrzenia uderzyły w interesy tych ich azjatyckich sojuszników, których łączą z Chinami znacznie silniejsze więzy gospodarcze niż z Ameryką. Być może jest to ukłon w ich stronę.

Po drugie, być może Amerykanie nie docenili jak bardzo łańcuch dostaw chipów jest złożony, a więc jak takie obostrzenie go destabilizuje, zagrażając globalnych dostawom mikroprocesorów.

Po trzecie,  być może ten ruch USA uzyskano wzamian za deklarację wstrzymania chińskiego eksportu materiałów dla rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego i ogólnie osłabienia relacji z Rosją. Co może pomóc zakończyć wojnę na Ukrainie. Być może zakończenie  wojny rosyjsko-ukraińskiej Biden chce potraktować jako swój silny atut w kampanii prezydenckiej 2024 roku.

Po czwarte wreszcie, być może Amerykanie nie chcą tak bardzo przycisnąć Chińczyków, że rozwiną niezależny i być może konkurencyjny przemysł półprzewodników. Podobno Amerykanie bacznie obserwują, czy objęty sankcjami USA chiński gigant telekomunikacyjny Huawei buduje obiekty pod nazwami innych firm i pośrednio kupuje amerykański sprzęt do produkcji chipów, aby ominąć amerykańskie sankcje. Bloomberg poinformował we wtorek, że Huawei otrzyma szacunkowo 30 miliardów dolarów od państwa na tajną produkcję chipów.

Jakiekolwiek są przyczyny jest to dobra wiadomość, ponieważ zmniejsza globalne napięcie.