Irańska ropa na ratunek rynków

Udostępnij:

Na konfliktach jedni tracą, drudzy próbują zyskać. Iran wydaje się obecnie być przekonany o powodzeniu rozmów nuklearnych w Wiedniu i przygotowuje się do wolnego od sankcji eksportu ropy. Przywrócenie mocy produkcyjnej irańskich szybów do poziomu 4 – 5 milionów b/dz zajmie wprawdzie kilka miesięcy, ale Irańczycy zgromadzili zbiornikach ponad 100 milionów baryłek. Teraz ładują je na tankowce, by w dniu “0” były gotowe wyruszyć w drogę do odbiorców. Wpłynie to łagodząco na ceny światowe, które w ostatnim okresie podskoczyły o ponad 20%. Pełny efekt poznamy nieco później.

W cieniu konfliktu ukrańskiego w rejonie Zatoki trwają intensywne kontakty polityczne i gospodarcze z udziałem Iranu i sąsiednich państw arabskich, tworzące ramy zmodyfikowanych wzajemnych relacji po finalizacji negocjacji wiedeńskich.

Konsultacje te obejmują również sektor gazu. Znalazło to m. in. wyraz podczas ostatniej – pierwszej od 11 lat – wizyty prezydenta Iranu w Katarze. Jednym z tematów rozmów była koordynacja współpracy w ramach Forum Krajów Eksportujących Gaz, w którym obaj światowi potentaci gazowi odgrywają rosnącą rolę.

Krzysztof Płomiński, b. ambasador w Iraku i Arabii Saudyjskiej.