Inwestycje bezpośrednie 2020 – najsilniej kapitał płynie do Azji, najsilniej przyhamował napływ do Europy, ale Polska bez zmian

Udostępnij:

Według danych UNCTAD napływ inwestycji bezpośrednich BIZ do Europy zmniejszył się o 80%,  do Ameryki Północnej – o 40%.

Polska na tym tle wygląda nieźle. Wynik ubiegłego roku – ponad 2,7 mld euro i ponad 10 tys. potencjalnie stworzonych miejsc pracy – był w zasadzie taki sam jak w poprzednim, niecovidowym roku – mówi Grzegorz Słomkowski, członek zarządu PAIH. W roku 2021 można spodziewać się znacznego wzrostu.

Spadek przepływów BIZ w regionach rozwijających się był nierównomierny, np. 45% w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, a 16% w Afryce.

Azja Wschodnia była największym regionem przyjmującym kapitał, odpowiadając za połowę globalnych BIZ w 2020 r.  Kapitał zyskały głównie Chiny, Hongkong, Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Generalnie, najbardziej straciły gospodarki najsłabsze.

Kluczowi aktorzy globalnych BIZ przetrwają burzę, polepszając swoją kondycję. Pomimo spadku zysków w 2020 r. 100 największych przedsiębiorstw wielonarodowych znacznie zwiększyło posiadane środki pieniężne. Liczba przedsiębiorstw wielonarodowych będących własnością państwa, wynosząca około 1600 na całym świecie, wzrosła o 7% w 2020 r.

Na 2021 rok prognozowane jest stosunkowo skromne ożywienie BIZ. I będzie nierównomierne. Według UNCTAD rozwinięte gospodarki będą napędzać globalny wzrost BIZ, głównie  ze względu na silne transgraniczne fuzje i przejęcia (M&A).

W Polsce PAIH obecnie prowadzi 184 projekty, podczas gdy przed rokiem było ich 175 w analogicznym czasie. Najwięcej inwestycji pochodzi z Białorusi (39), co jest efektem programu „Poland. Business Harbour”, ale to koreańskie, amerykańskie i chińskie dominują pod względem wartości (odpowiednio 3,2 mld euro, 1,18 mld euro i 1,04 mld euro). Najpopularniejsze branże to usługi wsparcia biznesu (36 inwestycji), motoryzacja (20) i elektromobilność (17).

_________________________________

O inwestycjach bezpośrednichh do Polski porozmawiamy w Warszawie 16.09 w  Klubie Dyrektorów Finansowych “Dialog” z Grzegorzem Słomkowskim, wiceprezesem PAIH. Więcej informacji i możliwość rejestracji https://businessdialog.pl/wydarzenia/bd-16092021