Coraz więcej inwestycji bezpośrednich napływa do Polski

Udostępnij:

“Rok 2021 zapowiada się dla nas rekordowo w inwestycjach. Do końca III kwartału zrealizowaliśmy już 68 projektów inwestycyjnych (o 33 więcej niż rok temu i o 22 więcej niż w 2019 r.) o wartości ponad 2,2 mld euro (wobec 1,5 mld rok temu). I nie jest to nasze ostatnie słowo w tym roku.” – powiedział dzisiaj Marcin Fabianowicz, dyrektor Centrum Inwestycji Strategicznych w PAIH.

Te negocjacje nie są łatwe, zwłaszcza w kwestii zapewnienia zielonej energii, szybkości budowy fabryk, wsparcia finansowego, ale jak widać nie jesteśmy z tym na przegranej, choć oczywiście wszystko obiecane i zapisane trzeba zrealizować.

Najwięcej inwestuje kapitał południowokoreański i amerykański, największe projekty są w sektorach elektromobilności i spożywczym. Znakomicie rozwija się Business Harbour, czteroelementowy pakiet, ułatwiający freelancerom, start-upom, MŚP, jak i dużym firmom z Białorusi bezproblemową relokację na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Na jednym z jesiennych spotkań w Klubie Dyrektorów Finansowych “Dialog” dowiedzieliśmy się, że już kilkanaście tysięcy białoruskich informatyków pracuje w Polsce.