Grupa Azoty z rekordowymi zyskami

Udostępnij:
Combine harvester harvests ripe wheat. agriculture

Grupa  Azoty opublikowała wyniki za pierwsze półrocze 2022 r. Jak widać wysokie ceny nawozów z nadtakiem zrekompensowały woskie ceny gazu (najwazniejszego surowca w ich produkcji). W ujęciu narastającym w I półroczu 2022 roku Grupa Kapitałowa Grupa Azoty uzyskała skonsolidowane przychody ze sprzedaży w wysokości 13 237 mln zł, wynik EBITDA w wysokości 2 575 mln zł, marżę EBITDA na poziomie 19,5% i zysk netto w wysokości 1 682 mln zł.

“Poziom zawirowań rynkowych związany z agresją Rosji na Ukrainę był ogromny, niemożliwy do przewidzenia i całkowicie niezależny od Spółki. W pierwszym półroczu 2022 roku Grupa Azoty utrzymywała produkcję na pełnych dostępnych mocach, aktywnie odpowiadając na zapotrzebowanie na nawozy na rynku krajowym w szczycie wiosennego sezonu nawozowego. Rekordowe ceny gazu ukształtowały ceny nawozów na poziomach, które w III kwartale przestały być akceptowalne przez klientów końcowych na rynku. W efekcie doprowadziło to do decyzji o ograniczeniu produkcji w trzech spółkach Grupy Kapitałowej Grupa Azoty.”

Podobna sytuacja rynkowa miała miejsce w Segmencie Tworzywa, w przypadku którego w zakładzie w Tarnowie i w Puławach zdecydowano o czasowym ograniczeniu produkcji.