Fabryka mikroprocesorów w Dreźnie? I w Grenoble?

Udostępnij:

Tajwański producent chipów TSMC  – światowy lider w tej dziedzinie – prowadzi  rozmowach na temat ewentualnej pierwszej europejskiej fabryki, która ma być zlokalizowana w Dreźnie w Niemczech. Te rozmowy trwają od 2021, ale teraz mają szanse się zmaterializować ze względu na dopuszczenie państwowych dotacji przez UE. Decyzja prawdopodobnie zostanie podjęta w sierpniu 2023 roku.

Unia Europejska zatwierdziła unijną ustawę o chipach, a więc plan dotacji w wysokości 43 miliardów euro, który ma podwoić moce wytwórcze chipów w Europie do 2030 r. Na razie Europa jest na szarym końcu proceducentów mikroprocesorów.

TSMC inwestuje również 40 miliardów dolarów w nową fabrykę w Arizonie w USA, wspierając plany Waszyngtonu dotyczące większej produkcji chipów na swoim terytorium, ale firma ostatnio wyraziła zaniepokojenie kryteriami amerykańskich dotacji do półprzewodników.

Francuski rząd przeznaczy 2,9 miliarda euro państwowej dotacji na budowę nowej fabryki półprzewodników koło Grenoble. Cały koszt inwestycji to 7,5 miliarda euro. Fabrykę zbuduje spółka STMicroelectronics i GlobalFoundries, powołana w ub. roku. We Francji do 2023 roku ma powstać 10 000 miejsc pracy w branży mikroprocesorów.

Jak widać, dotacje i subsydia państwowe kreują nowa mapę przemysłową zachodniego świata.