Budowlanka z nowymi problemami

Udostępnij:

W 2021 w budownictwie (wg oficjalnych danych) pracowało 373 tys. Ukraińców. Ze względu na powszechną mobilizację na Ukrainie oraz powroty Ukraińców w celu obrony państwa prawdopodobnie zabraknie pracowników na budowach.

Spodziewane są też inne problemy w związku z wojną ukraińsko-rosyjską. Tak je wylicza dr Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa

🔴 Nieunikniony wzrost cen surowców na rynkach światowych doprowadzi do dalszego wzrostu cen materiałów na polskim rynku budowlanym.

🔴 Polskie firmy budowlane mogą mieć poważne problemy z płynnością dostaw z Ukrainy, Rosji i Białorusi (gł. kruszyw, stali, cementu, aluminium i drewna).

🔴 Geopolityczne zawirowania w Europie Środkowo-Wschodniej mogą wpłynąć na zaostrzenie polityki kredytowej i gwarancyjnej wobec polskiej branży budowlanej ze strony międzynarodowych instytucji finansowych.

🔴 Wzrost napięcia w naszej części Europy może zainicjować wiele nowych inwestycji w krajową infrastrukturę wojskową i przyspieszyć inwestycje energetyczne ukierunkowane na transformację klimatyczną polskiej gospodarki.

🔴 Rośnie zagrożenie cybernetyczne dla spółek zaangażowanych w realizację obiektów infrastruktury krytycznej.

🔴 Działania wojenne w bezpośrednim sąsiedztwie Polski pozbawiły polskie spółki możliwości ekspansji na rynki wschodnie. O tym, czy rodzime firmy będą mogły uczestniczyć w odbudowie państwa ukraińskiego zadecydują militarne i polityczne rozstrzygnięcia w następnych miesiącach lub latach.