Cyfrowe bliźniaki to cyfrowe kopie zasobów fizycznych, są tworzone przez połączenie danych z czujników i innych źródeł z modelami reprezentującymi zasoby fizyczne. Mogą być wykorzystywane do różnych celów, np. do monitorowania wydajności zasobów fizycznych, przewidywania potrzeb konserwacyjnych i optymalizacji operacji, do poprawy jakości obsługi klienta poprzez dostarczanie spersonalizowanych rekomendacji lub wsparcia w czasie rzeczywistym. Ponadto cyfrowe bliźniaki mogą być wykorzystywane do tworzenia cyfrowych symulacji do celów szkoleniowych.
Cyfrowe bliźniaki mogą zrewolucjonizować sposób działania firm. Z pomocą sztucznej inteligencji cyfrowe bliźniaki dostarczą informacji, które wcześniej były niedostępne, co prowadzi do podejmowania lepszych decyzji i zwiększenia wydajności. W przyszłości cyfrowe bliźniaki staną się coraz bardziej powszechne. Jak widać na poniższym wykresie, cyfrowe bliźniaki już zyskują poważną wielkość rynku w USA.
Cyfrowych bliźniaków najwięcej jest w przemyśle, ale mają również zastosowania w innych obszarach. Cyfrowe bliźniaki budynków mogą być używane do monitorowania zużycia energii i optymalizacji systemów HVAC. Cyfrowych bliźniaków samochodów używa się też do monitorowania nawyków jazdy i przewidywania potrzeb konserwacyjnych.
Cyfrowe bliźniaki pomagają skrócić czas wprowadzania produktów na rynek, poprawić jakość produktu, symulować krytyczne sytuacje biznesowe.
Jeśli cyfrowy bliźniak jest używany podczas procesu rozwoju produktu, może pomóc we wczesnym zidentyfikowaniu problemów, przez co oszczędza czas i pieniądze, które w przeciwnym razie zostałyby wydane na rozwiązywanie problemów, które ujawniły się dopiero na etapie produkcji. Natomiast testy na cyfrowym bliźniaku produktu, symulujące rzeczywiste warunki, a więc sposób w jaki produkt będzie wchodził w interakcje z otoczeniem, pozwalają na udoskonalenie produktu, zanim trafi on na rynek.
Korzyści płynące z cyfrowych bliźniaków są oczywiste: pomagają firmom podejmować lepsze decyzje, działać wydajniej i unikać kosztownych błędów. Wraz z rozwojem technologii prawdopodobne jest, że cyfrowe bliźniaki staną się jeszcze bardziej powszechne i niezbędne dla firm na całym świecie.
W wielu przypadkach cyfrowe bliźniaki są zasilane przez sztuczną inteligencję, która daje im możliwość uczenia się i ewolucji w czasie. W rezultacie cyfrowe bliźniaki mają potencjał, aby zmaksymalizować przychody dla firm.
Na rynku jest wielu dostawców cyfrowych bliźniaków, z których każdy ma swoje mocne i słabe strony. Oto lista niektórych z najlepszych dostawców cyfrowych bliźniaków:
– Autodesk
– Siemens PLM Software (PLM)
– PTC
– Dassault Systèmes
-IBM
– Oracle
– Microsoft
– Amazon Web Services