17 branż podniesie wynagrodzenia, budownictwo szczególnie

Udostępnij:

Według badań  PIE 17 proc. firm planuje podnieść wynagrodzenia w najbliższych 3 miesiącach. Branżą, która najczęściej deklaruje zamiar podniesienia wynagrodzeń jest budownictwo (21 proc.). Deklaracje podwyżek składają również firmy z branż: usługowej (19 proc.), produkcyjnej (18 proc.) i handlowej (17 proc.). W usługach zwraca też uwagę najwyższy odsetek (3 proc.) firm, które zamierzają podnieść wynagrodzenia o ponad 10 proc. Najmniej firm, które planują podwyżkę wynagrodzeń działa natomiast w branży TSL (8 proc.). Jednocześnie z tej branży najczęściej pochodziły deklaracje o planach obniżek wynagrodzeń (3 proc.).

Większość firm planujących podwyżki zamierza podnieść pensje o 5 proc. do 10 proc. Szczególnie dużo takich firm jest w branży budowlanej – aż 14 proc.

Według analiz PIE, wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw oznacza zwiększenie zdolności nabywczej konsumentów. Z analiz wynika jednocześnie, że nastąpi dalszy wzrost wynagrodzeń na poziomie dwucyfrowym do 2024 r. Przewidywania te są zbieżne z lipcową projekcją NBP wskazującą na utrzymanie się podwyższonego tempa wzrostu wynagrodzeń nominalnych w gospodarce narodowej.